UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Co oznacza upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka ma na celu całkowite oddłużenie osoby po spłacie rat ustalonych przez sąd (na podstawie projektu przygotowanego przez syndyka). W określonych sytuacjach sąd może oddłużyć osobę bez ustalania żadnych rat (na przykład z powodu sytuacji zdrowotnej, wieku itp)
Nie tylko firmy mają szansę wyjść z długów – każdy z nas musi mieć taką szansę, bo spirala zadłużenia nie prowadzi do niczego dobrego. Rosnące odsetki i koszty egzekucji powodują ciągły wzrost zadłużenia.
Postępowanie upadłościowe takiej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności – W UPROSZCZENIU NAZYWANEJ KONSUMENTEM (STĄD UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA) polega na:
- ustaleniu rzeczywistego stanu zadłużenia upadłego;
- ustalenia możliwości zarobkowych upadłego i jego rodziny;
- ustaleniu kosztów utrzymania upadłego i rodziny;
- ustaleniu wysokości możliwych rat spłat;
- umorzenie pozostałych zobowiązań po spłacie ustalonych rat w ustalonym czasie.
Już w czasie postępowania upadłościowego kończą się ciągłe telefony i wizyty windykatorów. Jako syndyk widzę, że osoby po ogłoszeniu upadłości stają się spokojniejsze i mogą zacząć znowu planować przyszłość.
Dlaczego my?
Jestem syndykiem prowadzącym na bieżąco postępowania upałościowe.
Mam praktyczne doświadczenie. Wiem co jest istotne w postępowaniu, na co zwracają uwagę sądy i co badają syndycy.
Jako syndyk często spotykam się z osobami, którym osoby piszące wnioski nie tłumaczą na czym polega postępowanie i nie umieszczają we wnioskach obowiązkowych informacji. Nie analizują sytuacji wnioskodawcy i jej rodziny w pełni. To utrudnia i czasem wydłuża postępowanie.
Na przykład:
Jednym z takich elementów obowiązkowych i istotnych jest posiadany majątek. Osoby składające wnioske o upadłość nie zamieszczają informacji o posiadanym majątku – a jest nim udział w samochodzie (żeby ubezpieczenie było tańsze), kilka procent w spółce z o.o. córki (przecież nie ma z tego tytułu dochodów), albo udział w nieruchomości („kupiliśmy ze znajomymi wiele lat temu działkę rekreacyjną, mam mały udział zajęty przez komornika i to chyba nic nie jest warte”).
Do złożenia wniosku o upadłość trzeba się przygotować.